İş Hayatında Başarının Sırrı: Etkin konuşma

Uzmanlar, terfi zamanlarında benzer eğitim ve deneyime sahip kişiler arasında seçim yaparken kendini iyi ifade eden çalışanın tercih edildiğini belirtti. ( SELİN GÜLER )

Eğitimi ya da işi ne olursa olsun, düzgün bir ses tonuyla ve akıcı, anlaşılır bir dilde konuşmak kişilere önemli avantajlar sağlıyor. Bilgi birikiminin fazla olması, bunu karşı tarafa düzgün bir şekilde aktaramadıktan sonra çok da işe yaramıyor… Öte yandan etkili konuşabilen, ses tonunu doğru kullanabilen kişilerin de özellikle iş yaşamında her zaman bir adım öne geçtiği bir gerçek.

Bu hafta profesyonel hayat ve sosyal yaşam için çok önemli olan ‘Etkin konuşma’ ile ilgili İzmir Kariyer Merkezi Etkin Konuşma ve Diksiyon Eğitmeni Başay Okay’la konuştuk. Ekranlarda gördüğümüz gibi çok keyifli ve pozitif bir yapıya sahip olan Okay’la görüştüğümüz birkaç saatin nasıl geçtiğini anlamadım. Öğrencileri için de aynı durum söz konusu olacak ki, Okay’ın etkin konuşma eğitimi verdiği derslerin hemen hepsi normal ders süresini birkaç saat aştıktan sonra bitebiliyor…

Okay, aileden gelen meslek geleneğini devam ettirerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 5 yıl eğitim gördükten sonra, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nden mezun olmuş. Ayrıca konservatuvarda şan eğitimi de almış. İzmir’de etkin konuşma eğitimi veren Okay, eğitim için hiçbir yaşın geç olmadığını, ancak küçük yaşlarda eğitim alarak egzersiz yapmanın da önemli bir avantaj olduğunu ifade etti. Okay, ilkokulda verilen alfabe eğitiminin çok önemli olduğunu ve çoğu sorunun alfabeyi yanlış öğrenmekten kaynaklandığını söyleyerek “Bu nedenle eğitime alfabeden başlıyoruz” dedi.

Doğru telaffuz

Eğitimde beden dili, özgüven egzersizleri, doğru nefes egzersizleri, ses, artikülasyon (biçimlendirme, boğumlama) kelimelerin doğru telaffuzu, hitap, konuşma ve metin analizi yaptıklarını belirten Okay, eğitimin oldukça interaktif geçtiğini, her katılımcının uygulamanın içinde olduğunu ve hatta sınıftaki kürsüde konuşma yaptıklarını ifade etti ve şöyle dedi: “Eğitimde teknik olarak diksiyon, artikülasyon ve temel fonetik eğitimleriyle ilgili bilgilerin yanında konuşma bozukluklarının tanımlanması, harf ve konuşma organlarının ilişkisi, doğru vurgu ve tonlama, yazı dilinin konuşma diline dökülmesi, ritim çalışmaları, beden dili, yüz ve konuşma ilişkisi ve ses kullanımının kontrolü gibi konulara da değiniyoruz.”

Etkin konuşma ve diksiyon eğitiminin amacının düzgün bir Türkçe ve etkileyici bir konuşma ile kişilerin doğru anlaşılmasını ve kendilerine güvenen güçlü bir kimlik kazanmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirten Okay, eğitime işinde ilerlemek ya da iş değiştirmek isteyen kişilerin, ekiplerini daha başarılı yönetmek isteyen yöneticilerin, kariyer için öğrencilerin katılmalarının yararlı olacağını belirtti ve ekledi: “Ancak etkin konuşma hayatın her alanında kişilere olumlu dönüşler yapacak bir eğitim. Bu nedenle çalışanların ve gençlerin dışında çalışmayanlar için de bu eğitim çok faydalı oluyor.”

“İş hayatında mesleğimiz ne olursa olsun, artık hepimiz önce kendimizi pazarlamak durumundayız. Bu eğitim, profesyonel hayat için çok önemli. Eğitime gelen öğrencilerin kendilerindeki farkı ortaya koyarak varolan malzemeyi iyi değerlendirmeleri için onlara yardım ediyoruz” diyen Okay, “Bu sayede, ‘siz’ olduğunuz için, farklı olduğunuz için tercih edilirsiniz. Eğitimle birlikte kişilerin özgüven ve cesaretleri ortaya çıkıyor” dedi ve ekledi: “Farklılık yaratan öne çıkar. İş yaşamında da ürün ve fiyatla öne çıkma devri kapandı. Artık firmalar farklı insan kaynaklarıyla öne çıkıyor.”
Konuşma eğitiminin kişinin kendine yatırım olduğunu anlatan Okay, “Öğrendikçe mutlu oluyorlar ve konuşmayla ilgili sorunların aşıldığını gördükçe kendilerine olan güvenleri artıyor” dedi.

Bazı fiziksel kusurlar, psikolojik kaynaklı olabiliyor. Örneğin topluluk karşısında konuşmakta sorun yaşayan kişiler, konuşma eğitimi sayesinde hem etkin konuşmayı geliştiriyor, hem de derslerde yapılan pratik çalışmalar ve kendi kendine yaptığı egzersizler sonrasında bu sorunu aşabiliyor.

“Herkesin sorunu farklı” diyen Okay, bazılarının hitabetinin zayıf olduğunu, bazılarının sesinde sorun olduğunu, bazı kişilerinse harfleri doğru söyleyemediğini belirterek “İhtiyacın ne olduğu önemli. Sunum yeteneğini geliştirmek ve etkileyici konuşmak mı, kendini iyi ifade edebilmek mi? Bunlar belirlendikten sonra sorunla ilgili kişiye özel çalışmalar da yapıyoruz” dedi.

Güzel konuşmanın altın kuralları

1. Dinlemeyi bilin.
2. Yeterli konuşun.
3. Çok az şaka yapın.
4. Zarif iltifatlarda bulunun.
5. Dedikodu yapmayın.
6. Övünmeyin.
7. Muhatabınıza önem verin.
8. Argo sözlere yer vermeyin.
9. Söyleyişe dikkat edin.
10. Konuşmanızı yerine, kişisine ve zamanına göre yapın.
11. İçtenlikten uzaklaşmayın.
12. Kendinize güvenin.
13. Sözü gereksiz yere uzatmayın.
14. Ses, konu ve anlam uyumuna dikkat edin.

“Toplum içinde saygınlık kazandırır”

Yeni Asır Gazetesi Bölge Haberler Müdürü görevini yürüten Kayadibi, TGRT ve Yeni Asır TV’de yürüttüğü haber spikerliği görevinin yanında belgesel ve tanıtım seslendirmeleri de gerçekleştirmiş. Güzel konuşmanın sosyal kabul görmenin ilk yolu olduğunu belirten Kayadibi, ayrıca güzel konuşmanın altın kurallarını da Yeni Asır okuyucuları için anlattı…

“Zihinsel işleyişiniz ne kadar güçlü olursa olsun, bilgi biriminiz ne kadar parlak olursa olsun berrak, anlaşılır, işlevsel bir dil örgüsü ve ifade yeteneğine sahip değilseniz; bütün bu iyi özellikler heba olacaktır. Toplum içinde sosyal kabul görebilmenin ilk ve tek yolu güzel konuşmadır. Kimi zaman bir daha asla konuşulmaması gereken insanı, bazen de asla yanından ayrılmak istemeyeceğiniz bir insanı bulabilirsiniz bu konuşmada. Birincisinden uzaklaşıp, ikincisi olabilmenin yolu da ciddi eğitimden geçiyor. Eğitimsiz, kimse dünyanın en iyi konuşmacısı olamaz.

Üniversitede öğretim görevlisi olarak ders verirken, değişik bölgelerden gelen öğrencilerin en büyük sıkıntısının ‘yöresel ağız’ olduğunu farkettim. ‘Arkadaşlarım konuşmamla alay ediyor, bundan kurtulmak istiyorum’ diyenler oldu. ‘Dikkatli ve özenli olmakla başla’ önerisinde bulundum hep. İnsan her yaşta güzel konuşmayı başarabilir. Bunun için öncelikle yaptığı konuşma hatalarını farkedip, yerine fonetik, diksiyon, artikülasyon yönüyle doğru konuşmayı yerleştirmesi gerekir. Sonuç olarak etkili, güzel ve doğru konuşmanın toplum içinde övülecek bir nitelik olduğu, saygınlık kazandırdığı bilinmeli.”

 Alıntı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


9 − = 6


*