Satış Yapmanın 3 Anahtarı

En iyi satış elemanları kendilerini “Satış Doktoru” olarak görürler. Kendilerini profesyonel,iyi eğitimli,hastalarının ilgi alanlarına hitap eden ve yüksek etik değerlere sahip olarak görürler.

Tedavi süreci her yerde aynıdır.Herhangi bir rahatsızlık için herhangi bir doktora gittiğiniz zaman 3 aşamalı bir yol izlenecektir; inceleme, teşhis, reçete.

Doğru Bir İnceleme İle Başlayın!

Bir sağlık mensubu sizi bu üç aşamayı izlemeden tedavi etmeyeceği gibi siz de bir satış doktoru olarak bu üç aşamayı takip etmeden satış yapmamalısınız.

Bu prensip kapı kapı dolaşıp dergi satmada da, Exxon şirketine tanker satmada da uygulanabilir.

İnceleme aşamasında,dikkatle hazırlanmış sıralı, mükemmel, hastanızın durumunu anlamanızı sağlayacak sorular sorarsınız ya da müşterinizin.

Müşterinizin İhtiyaçlarını Tastamam Teşhis Edin!

İkinci aşama teşhistir.Teşhis aşamasında müşterinizle beraber inceleme aşamasında ulaştığınız sonuçları tekrar eder,müşterinin yaşadığı semptomların sizin bulduğunuz semptomlarla aynı olduğundan emin olmak için her şeyi iki kere kontrol edersiniz.

Ulaştığınız sonuçları doğrulamak için ilave sorular sorar doğrulama yaparsınız.Müşterinizle beraber koyduğunuz teşhisin durumun gerçek teşhisi olduğu yolunda fikir birliğine varırsınız.

Doğru Reçeteyi Yazın

Teşhiste fikir birliğine vardıktan sonra,tedavi edilebilir bir durum ortaya çıkmış demektir.Reçete aşaması ürününüzün ya da hizmetinizin, koyduğunuz teşhise göre, hastanıza (müşterinize) en uygun tedavi olduğunu gösterdiğiniz aşamadır.

Dengeli bir şekilde önerdiğiniz ürün ya da hizmetin mümkün çözümlerin en iyisi olduğunu gösterirsiniz.

Doktorların hastalarını tedavi ettiği aşamaları izleyerek satış yapan satış profesyonelleri kısa zamanda daha iyi sonuçlar elde ederler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


8 − 4 =


*