Sorumluluğunun Farkında Olmak

Köyün tek çeşmesi başında üç kadın,sıraya girmiş kaplarına su doldurmaktaymış. Kadınlar aralarında sohbet ederlerken yanlarına yaşlı bir adam yaklaşmış ve onların konuştuklarına kulak misafiri olmuş… Birinci kadın:”Benim bir oğlum var, becerikli mi becerikli,yetenekli mi yetenekli… İnanın örnek bir gençtir o…”İkinci kadın:”benim de bir oğlum var.Bülbül gibi şakır, sesinin güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakır…’ ‘Üçüncü kadın ise oğlu hakkında hiçbir şey söyleyememiş.

Kadınlar serçe parmağı kalınlığında akan çeşmeden kaplarını zorlukla doldurduktan sonra oradan uzaklaşmaya hazırlanırken, birinci kadının oğlu görünüp mükemmel bir takla atmış. Annesi;”en zor gösterileri de yapabilir”diyerek oğlunu pohpohlamış. Derken ikinci kadının oğlu görünmüş. O kadar güzel,o kadar yanık bir türkü söylemiş ki,dinleyenler hayran kalmış… En son üçüncü kadının oğlu görünmüş ve onlara yaklaşmış; ilk ikisinin aksine hiçbir şey yapmamış; sadece annesine koşmuş ve su kabını onun elinden alarak kendisi taşımış.

Bundan sonra üç kadın yaşlı adama sormuş.”işte şimdi oğullarımızı gördünüz değil mi?”Yaşlı adam şöyle cevap vermiş:

”Ben sadece bir oğul gördüm. Annesinin elinden su kabını alarak kendisi taşıyan ve sorumluluğunun bilincinde olan bir oğul….”

Alıntı