Mükemmel İnsanların 14 Alışkanlığı‏

Niceliğe değil niteliğe önem verirler
Öncelikleri her zaman akıllarındadır ve onları değiştirmezler. Ayrıntılar ve beklentilerde boğulmaktansa, onların için en önemli olana odaklanırlar.
Sağlıklarını ve mutluluklarını birinci sıraya koyarlar
Düzenli egzersiz yapar, sağlıklı beslenir ve rahatlamak için gerekli aktivitelere ya da hobilerine mutlaka zaman ayırırlar.
Güçlü ve zayıf yönlerini bilirler
Hepimizin güçlü olduğu ve zayıf olduğu taraflar vardır. Ancak zayıflıklarını bastırmak ve onları yenmek yerine, uyum sağlamayı öğrenirler.
İçgüdülerine güvenirler
Diğer insanların beklentilerini düşünmeden kendi pusulalarına bakarlar ve öncelikli olarak kendi beklentilerine yanıt verirler.
Yüksek standartları vardır
Hiçbir şeyin mükemmel olmadığını bilirler ancak ellerinden gelenin en iyisini yaparak derin bir tatmin duygusu yaşarlar. Bir şeyi ilk seferde doğru yapmanın, daha sonra üzerinden geçmekten daha kolay olduğunu bilirler.
Bir planları vardır
Mükemmel insanlar, hem mesleki hem de kişisel anlamda tam olarak ne istediklerini bilir. Hayatlarının gittiği yöne dair planları vardır. Ayrıca da isteklerinin azıyla kesinlikle yetinmezler.
Yaratıcılıklarını feda etmezler
Para kazanmak için inanmadıkları bir işi kabul etmezler. İsteklerini yakıt olarak kullanır ve büyük resme ulaşmak için daha çok çalışırlar.
Gerçekçi amaçları vardır
Bir robotun bile yetiştiremeyeceği kadar dolu bir yapılacaklar listeleri olmaz. Yapılacaklar listesini gerçekçi bir şekilde belirlerler. Kendileri için mutlaka zaman ayırırlar.
Tek bir göreve odaklanırlar
Mükemmel insanlar için pek çok işi aynı anda yapmak kabul edilemez bir şeydir.
Dinamik haldedirler
Başarı düz bir çizgide gelmez. Bu aynı araba kullanmak gibidir. Yolda kalmak için direksiyon sürekli tutulmalıdır. Mükemmel insanlar da amaçlarına böyle ulaşırlar. Sürekli gelişir, değişir, yeni stratejiler belirler ve her adım sonrasında değerlendirme yaparlar.
Angaryalardan şikayet etmezler
Ev işleri, alışveriş, faturalar gibi yapmaya mecbur olduğumuz konuları dert etmezler. Bunları hayatı devam ettirmek için gerekli işler olarak görürler.
Sevdikleri işi yaparlar
Fazla söze gerek var mı?
Akılcı çalışırlar
30 ila 90 dakika arası yoğun bir çalışma sonrası, sıradaki işe geçmemek için mutlaka mola verirler. Bazı günler sadece dört saat, bazı günler sekiz saat çalışırlar.
Yeteneklerine güvenirler
Kim onların önüne engel koymak isterse istesin, inandıklarından vazgeçmezler ve kendilerine inanırlar.