Problem Çözmenin 8 Adımı

Sistematik olarak problem çözmenin basit 8 adımı var. Problemleri sırasıyla çözerek, düşünme gücünüzü artırabilirsiniz.

Pozitif Bir Yaklaşım Gösterin

İlk önce, probleme, bulunmayı bekleyen mantıklı bir çözüm olması gerektiğine inanarak yaklaşın. Gevşeyin, sakin olun, kendinize güvenin ve zihninizi açık tutun.

İkinci olarak konuşmanızı negatiften pozitife çevirin. Problem kelimesi yerine “durum” kelimesini kullanın. Problem negatif bir kelime iken durum kelimesi nötr bir kelimedir.

Değişik bir durum içindeyiz demek bir problemimiz var demekten iyidir.

Durumu Tam ve Açıkça Tarif Edin.

Sistematik problem çözümü adımlarının üçüncüsü durumu açıkça tarif etmek ve bunu yazmaktır.Durum tam olarak nedir? Bu durum başka türlü nasıl tarif edilebilir? Bazen problemi başka kelimelerle tarif etmek çözümü kolaylaştırabilir.

Durumların % 50 si tam olarak tarif edildiği zaman çözülebilir.

Sebepleri ve Çözümleri Belirleyin.

4. adım bu durumun sebepleri neler olabilir sorusunu sorup tüm sebepleri belirlemektir. Durumun sebeplerini belirlememek aynı durumla tekrar tekrar karşılaşmanıza neden olabilir.
5.Adım mümkün olan bütün çözümler nelerdir sorusunu sormaktır. Harekete geçmeden önce mümkün olduğunca çözüm ve cevap yazın. Çözüm ve cevap sayısının kalitesi, çözümün kalitesini de artırır.

Açık Kararlar Anahtardır.

6. adım açık bir karar almaktır. Genelde herhangi bir karar kararsızlıktan iyidir.

7.adım kararı uygulamak için sorumluluk almak,sonra çözüm için bir son tarih belirlemektir. Hatırlayın; son tarihi olmayan bir karar sadece faydasız bir tartışmadır.

Son olarak

8. adım kararı takip etmek, izlemek ve oluşan sonuçları beklenen sonuçlarla karşılaştırmak ve sonuç alınamıyorsa yeni çözümler üretmektir.

Brian Tracy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


3 + 5 =


*