Yeni Bir İş Bulabilmek İçin En İyi 5 İpucu

1. İyi sunulmuş ve tutarlı bir özgeçmiş

Her şeyden önce gerçekçi ve tutarlı bir özgeçmiş hazırladığınıza emin olun. Bir iş teklifi için neden en iyi aday olduğunuzu açık bir şekilde ifade edin. Düzeltilmesi gereken hatalar olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan tavsiyeler alın. Belirli bir iş başvurusu için özgeçmiş yazmadan önce işin tanımına iyice hâkim olun. İnternete girin ve iş ararken nelere dikkat etmek gerektiğini ve olası bir iş görüşmesinde karşınıza nelerin çıkabileceğini araştırın.
2. Titiz bir araştırma

Takip ettiğiniz çalışmaların ışığında araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Yaptığınız iş başvurusu birkaç gün içersinde yanıtlanmayabilir. Bu nedenle sabırlı olmalı ve araştırmaya devam etmelisiniz. İnternet üzerinde ihtiyaçlarınızı ve gereksinimlerinizi karşılayabilecek iş olanaklarının olduğu yüzlerce web sitesi var. Gazetelere göz atın, arkadaşlarınızla temasta kalın ve onlara ilginizi çekebilecek iş olanakları olup olmadığını sorun.
3. Sosyal ağları kullanın

Sosyal ağlar hem kişisel hem de profesyonel kullanım için mükemmel araçlardır. Profesyonel sosyal ağlara dâhil olun, seviyenizi ve becerilerinizi göstermekten çekinmeyin. Er ya da geç, bir işverenden yanıt alacaksınız. İş olanakları konusunda uyarılmak için online bildirim alma gibi seçenekleri de kullanabilirsiniz.
4. Kalabalık içerisinde dikkat çekmek için elinizden geleni yapın

Şirketlerin insan kaynakları her gün yüzlerce özgeçmiş alır ve değerlendirirler. Genellikle bunları dikkatlice okumak için vakitleri olmaz. Dolayısıyla özgeçmişinizin dikkat çekebilmesi için bir şeyler yapmanız gerekmektedir. İnternetten kopyala yapıştır yapmak büyük tehlike yaratabilir. Online modeller hemen hemen aynıdırlar ve insan kaynaklarının pek ilgisini çekmezler. Bu yüzden dokümanlarınızı başvurduğunuz işe göre özel olarak hazırlayın. Herhangi bir hata içermediklerine emin olun. Artı olarak işvereni arayabilir ve ona iş hakkındaki heyecanınızı ve coşkunuzu gösterebilirsiniz.

5. Kendinize güvenin ve pes etmeyin

Bu tavsiyeye dikkatlice kulak verin. Her şeyi denemiş olabilirsiniz; ancak gelecek belirsiz kalmaya devam edecek. Herkesin cesareti kırılabilir – özellikle de ilk defa iş arayan öğrencilerin. İş bulma, rekabetçi bir piyasadır. Erkenden pes etmek yenilgi demektir. Birçok insan motivasyon ve girişimcilik konusunda yetersiz kalabilir; siz onlardan olmayın. Azim hayatın her alanında en önemli erdemlerden biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


3 + = 8


*