Nelere Değer Veriyoruz?

Yaşamda nelere öncelik veriyorsak  onu görür, onu yaşarız. Her insanın bir yaşam tarzı  ve istekleri vardır. Aklımızda olan şeyler ilgimizi çeker. Diğer her şeyi siler  aklımızda olanlı görürüz. İsteklerimize ve önem sırasına göre  bakış açımızda buna uyum gösterir ya da başka bir ifadeyle beynimizdeki düşünceye göre  görüş açımız değişir.

Etrafımızda  birçok olaya şahit oluruz. Fakat  ilgimizi çekmediği sürece  sıradan bir olay gibi aklımızdan silinir gider. Aklımızdaki düşünceye göre etrafımızda olan biteni algılarız.  Görmek istediğimizi görürüz. Hayata  nasıl anlam veriyorsanız o da size öyle gözükecektir. Yaşamımızda  maddeye önem veriyorsak maneviyatı unuturuz. Yaşam tarzımız da buna bağımlı olarak oluşur. Yani yaşamda önem verdiğimiz şeylere göre yaşam biçimimiz belirlenir. Okuduğum bir hikâye anlatmak istediğim şeyi  öyle güzel özetliyordu ki sizlerle paylaşmak istedim;

Bir gün bir gurup iş arkadaşı  yemek molası için dışarı çıkar. İçlerinden biri kızıl derilidir. Yolda yürürken  trafik sesi, iş makinelerinin çıkardığı sesler arasında  kızıl derili; kulağına cırcır böceği sesi geldiğini  söyleyip aramaya başlar. Arkadaşları;bu kadar sesin içinde  yanlış duymuş olacağını söyleyip yollarına devam ederler. Fakat bir arkadaşı ona inanmasa da onunla birlikte  cırcır böceğini aramaya başlar.

Kızılderili yolun  karşı tarafına geçer.Arkadaşı da onu takip eder. Binaların arasında  küçücük bir yeşillikte  cırcır böceğini bulurlar. Arkadaşı  kızıl deriliye; senin insanüstü güçlerin var der. Nasıl olur da duyarsın  yoksa bu sesi? diye sorar. Kızılderili ise bu sesi duymak için insanüstü güçlere gerek olmadığını söyler. Ve cebinden çıkardığı bozuk parayı kaldırımda yuvarlar. Birçok insan paranın sesine dönüp bakarlar. Kendilerinden, düşüp düşmediğini kontrol ederler. Kızıl derili  arkadaşına dönüp; Önemli olan neleri önemsediğin ve nelere değer verdiğindir. Her şeyi ona göre duyar, görür ve hissedersin der.

Madde, yaşamın devamı için  mutlaka gerekli. Madde karnımızı, maneviyat ruhumuzu besler. Ruhumuz beslenmediğinde dengemiz de  bir süre sonra mutlaka bozulacaktır.

Yaşamda her şey  değerlidir aslında. Her güzellik, birbirini tamamlar. Önemli olan, bu güzelliklerin farkına varabilmemizdir.

Alıntı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.


9 + 7 =


*